Bilstein AS2 (BV) Series shock absorbers feature an aluminum threaded body design with base valve technology to deliver superior grip with lower nitrogen pressures. These 46mm dampers are designed with single adjustable shafts for additional tuning capabilities and can be used with our without coilover hardware. The AS2 (BV) Series offers increased grip and traction in a rebuildable design with multiple tuning options.
Bilstein AS2 (BV) - Suspension Shock Absorber 33-351209
Specifications:
| Collapsed Length (MM) | 414.8 |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Piston Type | Digressive |
| Body Design | Threaded Body Screw Top (Coilover) |
| Valving Identifier | RR ARIZONA |
| Series | AS2-BV Series |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Spring Seat Included | Yes |
| Extended Length (MM) | 620.8 |
| Collapsed Length (IN) | 16.3 |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Internal Design | Monotube |
| Extended Length (IN) | 24.4 |
| Body Material | Aluminum |
| Finish | Clear Anodized |
| Segment | Motorsports |
| Description_FAB | These 46mm dampers are designed with single adjustable shafts for additional tuning capabilities and can be used with our without coilover hardware |
| Description_FAB | These 46mm dampers are designed with single adjustable shafts for additional tuning capabilities and can be used with our without coilover hardware |
| Description_INV | AS2-BV, Arizona right rear |
| Description_LAB | AS2 (BV) - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_SHO | Shock |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | AS2 (BV) - Suspension Shock Absorber |
| Description_EXT | 46mm Monotube Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein AS2 (BV) Series shock absorbers feature an aluminum threaded body design with base valve technology to deliver superior grip with lower nitrogen pressures. These 46mm dampers are designed with single adjustable shafts for additional tuning capabilities and can be used with our without coilover hardware. The AS2 (BV) Series offers increased grip and traction in a rebuildable design with multiple tuning options. |
| Description_FAB | Bilstein AS2 (BV) Series shock absorbers feature an aluminum threaded body design with base valve technology to deliver superior grip with lower nitrogen pressures. |



