Bilstein XVA Series Suspension Shock Absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These Suspension Shock Absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series Suspension Shock Absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance.
Bilstein 46mm Monotube Suspension Shock Absorber 33-327723
Specifications:
| PartType | Shocks / Struts |
| Body Design | Threaded Body Large Bulb Screw Top (Coilover) |
| Body Material | Aluminum |
| Collapsed Length (IN) | 15.61 |
| Extended Length (IN) | 23.58 |
| Finish | Clear Anodized |
| Lower Mount Type | 1/2in Heim |
| Series | XVA Series |
| Upper Mount Type | 1/2in Heim |
| Spring Seat Included | Yes |
| Segment | Motorsports |
| Adjustable Damping | Single Adjustable - Rebound |
| Body Diameter (ID) | 46mm |
| Boot Included | No |
| Collapsed Length (MM) | 396.5 |
| Extended Length (MM) | 598.9 |
| Internal Design | Monotube |
| Piston Type | Digressive |
| Title | Bilstein Shock Absorbers |
| Prop 65 (Y/N) | Y |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer & Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_FAB | Dual-zone gas bulb decreases gas pressure while increasing grip levels |
| Description_SHO | Shock |
| Description_INV | XVA, Single Adj. Arizona RR |
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber |
| Description_LAB | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_DES | XVA Series - Suspension Shock Absorber |
| Description_ASM | No Applications |
| Description_EXT | 46mm Monotube Suspension Shock Absorber |
| Description_MKT | Bilstein XVA Series Suspension Shock Absorbers features aluminum threaded body construction designed for motorsports applications. The large volume dual zone nitrogen bulb, with optional base valve (sold separately), allows for lower gas pressure for increased grip. These Suspension Shock Absorbers are available in non-, single and double adjustable configurations for precise on-vehicle tuning options. Pistons, piston bands and heims are sold separately to allow the greatest flexibility in upgrade combinations. XVA Series Suspension Shock Absorbers are ideal for racers looking for an aluminum, rebuildable design with multiple upgrade options and superior performance. |
| Description_FAB | 46mm extruded aluminum threaded body improves durability and heat dissipation |



