*item may differ from images
This system features the 4-piston, S4 caliper mounted to a 11", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4+ is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels.
Baer Brake Systems Baer Brakes 11" SS4+ Front Brake Kit, Monster Green, SDZ, Std. Studs 4301432MG
Specifications:
| Applications | GM X-Body 64-74 |
| Applications | GM F-Body 67-69 |
| Applications | GM A-Body 64-72 |
| Axle | Front |
| Brand | Baer Brakes |
| Caliper | S4 |
| 8247 | Monster Green |
| Category | Brake |
| 9363 | 4 |
| 9358 | Fixed |
| 151 | DR1 |
| 9361 | Vented |
| 9365 | 11.000 |
| Emission Code | 6 |
| Export Description | Brake Components |
| Fitment Notes | w/OE, DSE, Heidt's, Fatman, Ridetech & L&H Drop Spindles |
| 3390 | Performance |
| 761 | Stainless Steel |
| Lug Count | 5 Lug |
| Min Wheel Dia (verify using template) | 15 |
| part type | Disc Brake Upgrade Kit |
| Product Line | 11 Inch SS4+ |
| Product Type | Front Brakes |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene Diisocyanate, and Nickel which are known to the State of California to cause cancer. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Rotor Thickness | 1.020 |
| Rotor Type | 2-Piece |
| Spindle Type | GM AFX (also fits DSE, Heidt's, Fatman, Ridetech & L&H 2" drop spindles) |
| Spindles Included | No |
| Sub Category | Service Kits |
| Surface Type | Slotted, Drilled & Zinc Plated |
| System Notes | Widens track .200" a side on stock front drum brake cars |
| Template | S125A |
| Title | S4 Brake System Front |
| Wheel Lug/Bolt Pattern | 5x4.75 |
| Wheel Stud Size | 1/2-20 x 2.25 inch |
| Description_INV | 11" SS4+ F Brk Kit MG SDZ Std Studs |
| Description_ASC | Increases track width .200" Per Side on OE drum spindles ** Because of the abundance of wheel companies and styles, it is impossible for Baer to guarantee fit of their brake systems into a specific wheel style and/or manufacturer. To verify fitment, we recommend using the template specific to the system you are interested in and compare it to the wheel of choice.** |
| Description_DES | Baer Brakes 11" SS4+ Front Brake Kit, Monster Green, SDZ, Std. Studs |
| Description_EXT | Fits 1964-72 GM A-Body, 67-69 F-Body & 64-74 X-Body Cars w/OE Spindles (Also fits DSE, Heidt's, Fatman, Ridetech & L&H Drop Spindles) |
| Description_MKT | This system features the 4-piston, S4 caliper mounted to a 11", 2 piece slot, drill, zinc plated rotor. The S4 caliper has D.O.T compliant dust and weather seals and uses the popular DR1 or HB100 pad type. Billet aluminum hubs come assembled with premium bearings packed with Redline synthetic grease and billet dust caps. Rotors are pre-assembled with NAS high grade stainless hardware. All mounting brackets, stainless braided hoses and hardware are also included. The 11" SS4+ is designed just like Baer's larger systems, but in a smaller package for 15" wheels. |
| Description_FAB | 2-Piece, 4-Piston, S4 Caliper Manufactured in Phoenix, AZ |
| Description_FAB | CNC Machined from US Sourced Forged or Billet Aluminum |
| Description_FAB | Powder Coated Finish |
| Description_FAB | Hard Anodized Aluminum Pistons, Stainless Steel Abutments and Noise Suppression Clips |
| Description_FAB | Dual Seals, Dust/Weather & Pressure |
| Description_FAB | 2-Piece Slot, Drilled, Zinc-Plate Rotor |
This Part Fits:
| Year | Make | Model | Submodel | Notes |
|---|---|---|---|---|
| 1964 | Buick | Skylark | ||
| 1965 | Buick | Skylark | ||
| 1966 | Buick | Skylark | ||
| 1967 | Buick | Skylark | ||
| 1968 | Buick | Skylark | ||
| 1969 | Buick | Skylark | ||
| 1970 | Buick | Skylark | ||
| 1971 | Buick | Skylark | ||
| 1972 | Buick | Skylark | ||
| 1964 | Buick | Special | ||
| 1965 | Buick | Special | ||
| 1966 | Buick | Special | ||
| 1967 | Buick | Special | ||
| 1968 | Buick | Special | ||
| 1969 | Buick | Special | ||
| 1964 | Buick | Sportwagon | ||
| 1965 | Buick | Sportwagon | ||
| 1966 | Buick | Sportwagon | ||
| 1967 | Buick | Sportwagon | ||
| 1968 | Buick | Sportwagon | ||
| 1969 | Buick | Sportwagon | ||
| 1970 | Buick | Sportwagon | ||
| 1971 | Buick | Sportwagon | ||
| 1972 | Buick | Sportwagon | ||
| 1967 | Chevrolet | Camaro | ||
| 1968 | Chevrolet | Camaro | ||
| 1969 | Chevrolet | Camaro | ||
| 1964 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1965 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1966 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1967 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1968 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1969 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1970 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1971 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1972 | Chevrolet | Chevelle | ||
| 1964 | Chevrolet | Chevy II | ||
| 1965 | Chevrolet | Chevy II | ||
| 1966 | Chevrolet | Chevy II | ||
| 1967 | Chevrolet | Chevy II | ||
| 1968 | Chevrolet | Chevy II | ||
| 1964 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1965 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1966 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1967 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1968 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1969 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1970 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1971 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1972 | Chevrolet | El Camino | ||
| 1964 | Chevrolet | Malibu | ||
| 1965 | Chevrolet | Malibu | ||
| 1966 | Chevrolet | Malibu | ||
| 1967 | Chevrolet | Malibu | ||
| 1970 | Chevrolet | Monte Carlo | ||
| 1971 | Chevrolet | Monte Carlo | ||
| 1972 | Chevrolet | Monte Carlo | ||
| 1969 | Chevrolet | Nova | ||
| 1970 | Chevrolet | Nova | ||
| 1971 | Chevrolet | Nova | ||
| 1972 | Chevrolet | Nova | ||
| 1973 | Chevrolet | Nova | ||
| 1974 | Chevrolet | Nova | ||
| 1964 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1965 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1966 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1967 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1968 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1969 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1970 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1971 | Oldsmobile | 442 | ||
| 1964 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1965 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1966 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1967 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1968 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1969 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1970 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1971 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1972 | Oldsmobile | Cutlass | ||
| 1964 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1965 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1966 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1967 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1968 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1969 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1970 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1971 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1972 | Oldsmobile | F85 | ||
| 1967 | Pontiac | Firebird | ||
| 1968 | Pontiac | Firebird | ||
| 1969 | Pontiac | Firebird | ||
| 1964 | Pontiac | GTO | ||
| 1965 | Pontiac | GTO | ||
| 1966 | Pontiac | GTO | ||
| 1967 | Pontiac | GTO | ||
| 1968 | Pontiac | GTO | ||
| 1969 | Pontiac | GTO | ||
| 1970 | Pontiac | GTO | ||
| 1971 | Pontiac | GTO | ||
| 1972 | Pontiac | GTO | ||
| 1964 | Pontiac | LeMans | ||
| 1965 | Pontiac | LeMans | ||
| 1966 | Pontiac | LeMans | ||
| 1967 | Pontiac | LeMans | ||
| 1968 | Pontiac | LeMans | ||
| 1969 | Pontiac | LeMans | ||
| 1970 | Pontiac | LeMans | ||
| 1971 | Pontiac | LeMans | ||
| 1972 | Pontiac | LeMans | ||
| 1964 | Pontiac | Tempest | ||
| 1965 | Pontiac | Tempest | ||
| 1966 | Pontiac | Tempest | ||
| 1967 | Pontiac | Tempest | ||
| 1968 | Pontiac | Tempest | ||
| 1969 | Pontiac | Tempest | ||
| 1970 | Pontiac | Tempest | ||
| 1971 | Pontiac | Ventura | ||
| 1972 | Pontiac | Ventura | ||
| 1973 | Pontiac | Ventura | ||
| 1974 | Pontiac | Ventura |









